Architektura

Villa Botanica, domy do życia w miejscu do życia.

Otoczenie i osiedle urbanistyczne

W pewnym sensie Villa Botanica jest przedłużeniem Parku Kultury w Powsinie, parkową inwestycją domów położoną w otoczeniu Lasu Kabackiego, Skarpy Powsińskiej i ogrodu botanicznego w Powsinie, enklaw należących do obszaru Natura 2000. Proste linie domów na trzech poziomach, zarówno w zabudowie bliźniaczej, jak i jednorodzinnych, zaprojektowanych w pierwszym etapie, będą powtarzane z niewielkimi różnicami w drugim i trzecim etapie, nadając zespołowi urbanistycznemu dużą elegancję. Budynki, utrzymane w białej tonacji, pokryte są materiałami w ciepłej kolorystyce przypominającej naturalne drewno. Ograniczona liczba domów - dziewięćdziesiąt trzy oraz cztery lokale usługowe, składają się na wszystkie trzy etapy Villa Botanica, nadając inwestycji niepowtarzalny charakter. Osiedle Villa Botanica jest otwarte na rozległe tereny zielone w jej otoczeniu i dlatego, podobnie jak w innych inwestycjach FPP, takich jak Ostoja-Wilanów w Warszawie (1929 mieszkań i 37 lokali użytkowych) czy Innova (Osiedle-Innova, Apartamenty Innova, Osiedle Moderno czy Innova Concept) we Wrocławiu (1370 mieszkań i 13 lokali użytkowych), Villa Botanica nie jest osiedlem zamkniętym, otoczonym murem i nie ma wejść kontrolowanych przez służby bezpieczeństwa.

Tereny zielone

Zgodnie z wcześniejszym opisem zielonego otoczenia osiedla, domy zlokalizowane są na 6-hektarowej działce, na której po zakończeniu całej inwestycji tereny zielone, czyli teren biologicznie czynny, będzie zajmować 60 procent powierzchni całego osiedla. Projektując tereny zielone w celu zachowania szczególnej bioróżnorodności charakterystycznej dla tego obszaru odwoływaliśmy się do elementów już istniejących w obecnym krajobrazie. Wzorując się na osiedlu Ostoja Wilanów, Villa Botanica, oprócz niezależnych ogrodów przynależących do każdego z domów, posiada park dla mieszkańców z placem zabaw dla dzieci, boiskiem do siatkówki plażowej i terenem ogrodowym, zaś w trzecim etapie, skwer z lokalami usługowymi. Dodatkowo na długości całej działki od ulicy Drewny do ulicy Potułkały, przecinając plac centralny, będzie przebiegał zielony korytarz, będący częścią parku linearnego z ciągiem pieszo-rowerowym.

Projekt Szymborski & Szymborski

Domy zostały zaprojektowane przez pracownię architektoniczną Szymborski & Szymborski, która współpracuje z FPP od momentu powstania firmy, w 2005 roku, zarówno na osiedlu Ostoja Wilanów w Warszawie (budynki A1, C3, C4 i B2), jak i na Osiedlu-Innova we Wrocławiu (budynek 4). Domy zaprojektowano wokół dużego ogrodu, w którym na znak szacunku dla środowiska znalazł się wysoki starodrzew wraz z różnorodnymi gatunkami roślinności. Na parterze domy posiadają salon, kuchnię połączoną z salonem, która w zależności od preferencji klienta może być niezależna lub nie. W wielu domach na parterze znajduje się gabinet lub pomieszczenie wielofunkcyjne, toaleta oraz w większości domów, garaż na dwa samochody. Dodatkowo w zdecydowanej większości domów istnieje możliwość zaparkowania dwóch innych pojazdów na zewnątrz, na podjeździe każdego z domów. Na pierwszym piętrze, zgodnie z wybranym rozkładem domu znajdują się trzy lub cztery sypialnie, z czego przynajmniej jedna z łazienką, część z dużymi tarasami, łazienkami oraz dodatkowo z pralnią lub pomieszczeniem gospodarczym. Na poddaszu o powierzchni użytkowej od 60 do 70 m2 zaprojektowano dwa komfortowe pokoje wraz z łazienką. Zostały one zaprojektowane w szczególności z myślą, ale nie wyłącznie, o tych, którzy wolą schronić się w cichym i odizolowanym miejscu do pracy, czytania lub nauki. Ze względu na odległość dzielącą poddasze od pozostałych części wspólnych domu, zlokalizowanych na parterze, jakość pracy zdalnej jest gwarantowana.

Wyszukiwarka

domów